تفاوت ویزا کارت و مستر کارت

مسترکارت(‏MasterCard‏) بهتره یا ویزاکارت(‏Visa Card‏)؟‏


سوالی که به دفعات بسیار زیاد از ما پرسیده می شود، تفاوت ویزاکارت و مسترکارت است. این که این شرکتها ‏چه تفاوت ها، خدمات و مشابهت هایی دارند، در ادامه به صورت خلاصه آورده شده است.

مستر و ویزا دو شرکت بزرگ آمریکایی هستند که در زمینه مالی و به صورت بین المللی فعالیت می کنند. ‏این دو شرکت در تعاملات بین المللی بسیار نزدیک به هم و دارای رقابت بالایی هستند. آنچه که باعث برتری ‏این دو شرکت نسبت به سایر شرکتهای فعال در حوزه تعاملات شده است، گستردگی جغرافیایی، تنوع ‏خدمات و کیفیت بالای خدمات آنهاست.

شرکت مستر و شرکت ویزا شبکه(درگاه) بانکی هستند که بانکها و موسسات مالی خدمات خود را در قالب ‏اتصال به درگاه آنها به مشتریان ارائه می دهند. این دو درگاه مشابه شبکه شتاب در ایران است. همانطور که ‏در ایران شبکه ای به نام شتاب وجود دارد و هر بانکی که به این شبکه وصل باشد می تواند با کارت های ‏خود تراکنش های بین بانکی انجام دهد، ویزا و مستر هم چنین هستند با این تفاوت که این شبکه ها بین ‏المللی هستند و داخل یک کشور نیستند. مثلا یک بانک هلندی که کارتی ارائه می کند که به شبکه ویزا ‏وصل است، مشتری می تواند با آن کارت در یک فروشگاه ژاپنی که دستگاه پوز(‏P.O.S‏) متصل به شبکه ویزا ‏دارد، خرید انجام دهد، یا در کانادا از دستگاه خودپرداز(‏ATM‏) متصل به شبکه ویزا، پول دریافت کند. ‏
بانکها‎ ‎در سراسر دنیا می توانند با توافقی که با این دو شرکت بزرگ می کنند، انواع کارت های ‏اعتباری(‏Credit‏)، نقدی(‏Debit‏)، پیش پرداخت(‏PrePaid‏)، هدیه(‏Gift‏)، فیزیکی(‏Physical‏)، ‏مجازی(‏Virtual‏) و ... را صادر کنند. کارت هایی که توسط موسسات مالی و بانکها صادر می شوند بر اساس، ‏نوع و خدماتی‎ ‎که دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند. شناخته ترین دسته بندی که شاید با آن آشنا ‏باشید، اعتباری، نقدی، پیش پرداخت است.
کارت اعتباری(‏Credit Card‏)به حساب بانکی متصل هست و به ‏دارنده آن این امکان را می دهد که بیشتر از موجودی کارت نیز بتواند خرج کند( مشابه آن در ایران موجود ‏نیست). ‏‎ ‎کارت نقدی(‏Debit Card‏) به حساب بانکی وصل است و به اندازه ی موجودی آن می شود خرج ‏کرد( مشابه همان چیزی که تمامی بانکهای ایرانی به مشتریان می دهند).‏‎ ‎کارت پیش پرداخت(‏PrePiad ‎card‏)‏‎ ‎به حساب بانکی متصل نیست و موجودی در داخل کارت و به اعتبار بانک صادر کننده آن است.(کارت ‏های هدیه که توسط بانکهای ایرانی نیز صادر می شوند، از این دسته هستند).

در یک دسته بندی دیگر کارت ‏های به کارت فیزیکی و مجازی تقسیم می شوند، همانطور که از نامشان پیداست، اگر کارت فیزیک داشته ‏باشد به آن کارت فیزیکی می گویند و اگر تنها اطلاعات کارت باشد، به آن کارت مجازی می گویند( کارت ‏مجازی صرفا برای خریدهای اینترنتی استفاده می شود). ‏

و پاسخ به سوال اصلی؛ ویزا کارت بهتر است یا مستر کارت؟!‏

با توجه به صحبتهایی که در بالا به آن اشاره شد، این دو شبکه بانکی آنقدر گسترده هستند که می توان ‏گفت تفاوت بین این دو خیلی کم است. در هر جایی از دنیا که دستگاه خودپرداز باشد، وبسایت آنلاین ‏شناخته شده ای باشد، دستگاه پوز فروشگاهی باشد، مطمئنا هر دو شرکت ویزا و مستر به آن خدمات می ‏دهند. تقریبا 100% جاهایی که ویزا حضور دارد مستر هم حضور دارد. با این حال شاید اختلاف بسیار جزیی وجود ‏داشته باشد. مشخصه ی وصل بودن درگاه آنها به ویزا و مستر اینست که روی دستگاه و یا مرحله پرداخت ‏اسم ‏VISA‏ یا ‏Master ‎‏ باشد. تفاوت هایی که ما در خدمات کارهای ارزی می بینیم به خاطر خود شرکت ‏ویزا و یا مستر نیست، این تفاوت به خاطر نوع کارتی است که ما انتخاب می کنیم داشته باشیم. در دنیا تعداد ‏هزاران نوع کارت توسط بانکها با ویژگی های مختلف توسط بانکها ارائه می شود و بانکها هستند که مشخص ‏می کنند چه کارتی را با چه خصوصیاتی ارائه کنند و این موضوع ربطی به خود شرکت ویزا و مستر ندارد. پس ‏عملا فرقی بین مستر و یا ویزا بودن کارت وجود ندارد. ‏


- تصویر لوگوی مسترکارت بر روی درب فروشگاه دارنده پوز مستر(Master POS)


- تصویر لوگوی ویزا و مستر بر روی دستگاه خودپرداز(Master & VISA ATM)

 


- تصویر لوگوی ویزا و مستر بر روی وبسایت متصل به درگاه مستر و ویزا

هم اکنون تهران کردیت کارت با سابقه چندین ساله، انواع کارت های پیش پرداخت(PrePaid) را در قالب مسترکارت هدیه، مستر کارت مجازی، ویزا کارت درهمی، مسترکارت قابل شارژ بی نام، مسترکارت قابل شارژ با نام ارائه می دهد.

ربات تلگرام ثبت سفارش
تلگرام وبسایت تهران کردیت کارت