با توجه به نوسانات شدید ارز، تعداد سفرهای خارجی کاهش پیدا کرده است. یکی از راه حل ها برای کاهش هزینه های سفرهای خارجی، استفاده از هاستل است که انواع متفاوتی داشته و برخی از انواع آن را می توان به گونه ای، خوابگاه دانشجویی دانست. عملا در این نوع از هاستل ها، یک تخت از یک اتاق بزرگ چندین تخته، به فرد تخصیص داده می شود و مواردی چون سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترک است. این نوع هاستل برای مسافرین تنها یا solo traveler ها مناسب است؛ زیرا علاوه بر ایجاد امکان آشنایی با سایر جهانگردان، فرصتی برای یادگیری نکات ریز مربوط به سفر و همچنین شکل گیری گروههایی بین مسافرین را ایجاد می کند. ویژگی خوب این هاستل ها امکان انتخاب بین اتاق های بانوان، آقایان و مختلط وجود دارد.
نوع دیگری از هاستل نیز به صورت اتاق های کوچک 2،4،6 تخته با سرویس و آشپزخانه مجزاست Private که برای خانواده ها بسیار مناسب بوده و شرایط کاهش چشمگیر هزینه را فراهم می کند. استفاده از این نوع از هاستل ها شرایط معاشرت با سایر مسافرها و توریست ها را فراهم می کند که یکی از منابع اصلی برای گرفتن اطلاعات و برنامه ریزی ادامه سفر افراد است.

سایت های مختلفی برای رزرو هاستل وجود دارد که از جمله مهم ترین و خوش قیمت ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
رزرو هاستل ارزان در ترکیه | تهران کردیت کارت
در این سایت بیش از 33000 هاستل در 170 کشور دنیا ثبت شده است و میلیون ها نظر نیز برای آنها ثبت شده است. این سایت امکان بررسی موقعی هاستل روی نقشه، بررسی نظرات مسافرین، و مشاهده عکس ها را برای رزرو کنندگان فراهم می کند. به صورت کلی توصیه می شود تنها هاستل هایی رزرو شوند که رتبه بیش از 8 طبق نظرات را دارا هستند. برای رزرو هاستل در این سایت، نیاز به مستر کارت یا ویزا کارت بود و 15 درصد هزینه به صورت آنلاین پرداخت می شود و 85 درصد باقی مانده آن در محل پس از check-in باید پرداخت شود. سایت hostelbookers رنج متنوعی از قیمت‌های رزرو مهمانسراهای موجود را ارائه می دهد. تعداد هتل های این سایت بسیار متنوع بوده و کاربری ساده و پشتیبانی خوبی به مشتریان ارائه می دهد. در این سایت از ارزان‌ترین تا گرانترین هتل‌های ممکن را می توان پیدا کرد. سایت Hostelz نسبت به سایت‌های HostelBookers و HostelWorld کاملتر بوده و به دلیل جامعیت و گستردگی گزینه های موجود برای اقامت، در میان گردشگران بسیار معروف است. سایت های دیگری نیز چون booking.com، Agoda.com، hotelscombined.com و .... وجود دارد که از طریق آنها می توان اقدام به رزرو هاستل کرد ولی هیچ کدام از این موارد به جامعیت سایت های معرفی شده در بالا نیستند.

نکات مهم در رزرو هاستل های خارجی:

نکات مهمی برای رزرو هاستل وجود دارد که رعایت آنها می تواند یک سفر را خاطره انگیز و بی نقص کند. این نکات عبارتند از:

• انواع اتاق ها در هاستل: در هاستل ها اتاق های متفاوتی وجود دارد که برخی از آنها یک تخته، دو تخته، سه تخته و بالاتر است که ممکن است به دوازده تخت در یک اتاق هم برسد. هرچه تعداد تخت های یک اتاق کمتر می شود، قیمت آن افزایش می یابد.

• انواع تخت در هاستل: تخت های موجود در هاستل های مختلف، می تواند یک طبقه یا دو طبقه باشد. در رزرو هاستل باید دقت داشته باشید که هر طبقه تخت، پریز برق و لامپ جداگانه داشته باشد. همچنین بهتر است در ویژگی های هاستل Linen included نوشته باشد که در آن با تغییر مسافر، روتختی عوض خواهد شد.

• کمد قفل دار: نکته ی مهم دیگر این است که حتما هاستلی را انتخاب کنید که Locker یا کمد قفل دار داشته باشد.

• حیوانات خانگی: در صورتی که در سفر خود حیوان خانگی به همراه ندارید، بهتر است هاستلی را انتخاب کنید که اجازه ورود به حیوانات خانگی ندهد، زیرا در غیر اینصورت نمی توانید انتظار هاستل تمیزی داشته باشید.

• اینترنت: نکته ی مهم دیگر در رزور هتل، دارا بودن اینترنت Wifi است. دقت داشته باشید بعضی از هاستل ها از اینترنت خوبی برخوردار نیستند و آنت دهی بسیار ضعیف است؛ بدین منظور بهتر است نظرات سایر مسافران را مطالعه و سپس اقدام به رزرو کنید.

• صبحانه: بهتر است هاستلی رزرو شود که دارای صبحانه باشد؛ اگرچه از این صبحانه نمی توان انتظار بالایی داشت اما داشتن صبحانه می تواند مزیت محسوب شود.

• مقررات هاستل: نکته ی مهم دیگر این است که نسبت به مطالعه مقررات هاستل اقدام کنید. برخی از هاستل ها از ۱۱ شب تا ۷ صبح زمان خاموشی دارند و برای استفاده از آشپزخانه و یا رفت و آمد به هاستل، هماهنگی قبلی لازم خواهد بود.
مهمترین نکات گرفتن هاستل | تهران کردیت کارت

راهنمای پرداخت هزینه رزرو هاستل در خارج از کشور

پرداخت هزینه رزرو هاستل از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا مسافرین محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت تهران کردیت کارت استفاده کنند.