آزمون (GRE(Graduate Record Examination که عمدتاً برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی(Master, PHD) دانشگاه های آمریکا و کانادا استفاده می شود، امتحانی است که مهارتهای زبان انگلیسی و مهارت های دانشی متقاضی را می سنجد. در برخی از موارد دانشگاه های اروپایی نیز نتیجه آزمون جی آر ای را از متقاضی می پذیرند ولی این موضوع متداول نیست.
موسسه برگزار کننده این آزمون، موسسه ETS است که آزمون های TOEFL را نیز بر گزار می کند. آزمون GRE در دو حالت جنرال(General) و سابجکت(Subject) برگزار می شود. همانطور که از عنوان آزمون ها برداشت می شود، امتحان جی آر ای جنرال حالت عمومی داشته و برای اکثر رشته های دانشگاهی برگزار می شود. محتوای آزمون جنرال، شامل سه بخش:
Analytical Writing (نوشتار تحلیل)/ Verbal Reasoning (استدلال کلامی)/ Quantitative Reasoning(استدلال کمی)است. امتحان جی آر ای سابجکت، با تفاوت هایی که دارد، تنها برای چند رشته تحصیلی معدود برگزار می شود. آزمون Subject علاوه بر سنجش مهارت های زبان انگلیسی، دانش تخصصی رشته تحصیلی مورد نظر را نیز می سنجد.

با ثبت نام در آزمون و پرداخت هزینه آن، دانشجو این امکان را دارد که نتیجه امتحان را به 4 دانشگاه مورد نظر خود ارسال نماید(Score Report). انتخاب چهار دانشگاه اول هزینه ای در بر ندارد ولی برای تعداد دانشگاه های بعدی که متقاضی انتخاب می کند، مبلغی به هزینه اولیه اضافه می شود.

هزینه، زمان و مکان آزمون GRE

هزینه ثبت نام آزمون جی آر ای جنرال، در شرایط عادی 205 دلار آمریکاست و در حالت ثبت نام با تأخیر(Late) که یک هفته تا 4 روز مانده به تاریخ امتحان در نظر گرفته می شود، 230 دلار آمریکا محاسبه می شود. هزینه ثبت نام عادی امتحان جی آر ای سابجکت، 150 دلار آمریکاست و حالت ثبت نام با تأخیر آن نیز، 175 دلار محاسبه می گردد.
آزمون جی آر ای جنرال در طول یکسال در ماه ها و شهرهای مختلف کشور برگزار می شود که جهت آگاهی  از زمان و مکان آزمون، می توانید از این لینک استفاده نمایید. ولی تعداد دفعات برگزاری آزمون جی آر ای سابجکت در طول سال، محدودتر می باشد. جهت آگاهی از مکان و زمان آزمون جی آر ای سابجکت، از لینکهای زیر می توانید استفاده نمایید.
زمان برگزاری آزمون جی آر ای سابجکت
- مکان برگزاری آزمون جی آر ای سابجکت
در حالت کلی روش ثبت نام امتحان GRE در دو حالت جنرال و سابجکت، مشابه هم می باشد و تنها در مرحله نوع آزمون و مشخص کردن رشته تحصیلی متفاوت است. بنابراین در اینجا نحوه ثبت نام امتحان جی آر ای جنرال که متداول تر از آزمون سابجکت می باشد، آورده شده است.

راهنمای ثبت نام آزمون جی آر ایGRE


1- ابتدا وارد وبسایت موسسه ETS شده و از منوی آن گزینه GRE را انتخاب کنید.

2- در صفحه ای که باز می شود، از گزینه های زیر عنوان جی آر ای جنرال، Register for the Test را انتخاب می کنیم.

3- از منوی سمت چپ و یا قسمت مشخص شده در پایین صفحه، گزینه ETS account را انتخاب می کنیم.

4- در ادامه بر روی گزینه Create or log in your ETS account Now کلیک کنید.

5- در صفحه ای که نشان داده می شود، اگر روی ETS اکانت داشته اید می توانید وارد شوید، در غیر اینصورت بایستی یک اکانت ایجاد نمایید. در اینجا با پیشفرض نداشتن اکانت، نحوه و مراحل ایجاد اکانت نشان داده می شود.

نکته: در صورتی که برای امتحان تافل، بر روی ETS اکانت داشته اید، می توانید با همان نام کاربری و پسورد وارد شوید.
6- در صفحه ای که باز می شود، طابق تصویر بایستی اطلاعات شخصی تان را وارد کنید.

7- برای اکانت تان نام کاربری و پسورد مناسب انتخاب کنید.

8- اطلاعات وارد شده برای تأیید نشان داده می شود. با مرور اطلاعات وارد شده، از درست بودن آن مطمئن شوید.

9- اکانت شما به درستی ایجاد شده و هم اکنون می تانید وارد اکانت خود شوید.

10- در مرحله بعد می توانید برای انتخاب زمان، مکان و نوع آزمون اقدام کنید.

نکته: در بالای صفحه سمت راست، اسم شما به همراه ETS ID نشان داده شده است. اکانت شما بر روی وبسایت با این آی دی شناخته می شود.
11- مطابق تصویر در این صفحه، امکان انتخاب نوع آزمون( جی آر ای جنرال/ جی آر ای سابجکت برای چند رشته دانشگاهی مشخص شده)، مکان برگزاری آزمون، و زمان آن مشاهده می شود.

12- برای مثال آزمون جی آر ای جنرال، برای تاریخ 15 آگوست 2017، شهر تهارن را انتخاب کرده ایم.
در میان انتخاب هایی که نشان می دهد، قصد داریم آزمون سازمان سنجش را انتخاب بکنیم. بنابراین بر روی گزینه register که در پایین سازمان سنجش را کلیک می کنیم.

13- در مرحله بعد، آزمون، زمان و مکان آن به شما نشان داده می شود. همچنین قوانین و مقررات وبسایت را نیز باید تأیید نمایید.

14- اطلاعات آزمون و اطلاعات شخصی تان دوباره جهت تأیید نمایش داده می شود. درصورت اشتباه بودن آنها می توانید اطلاعات مذکور را اصلاح کنید.

15- در ادامه اطلاعات تکمیلی در زمینه سطح زبان، کشورتان، سطح دانشگاهی و ... از شما درخواست می شود.

16- برای آمادگی آزمون، انواع بسته های آموزشی به شما پیشنهاد می شود. شما می توانید از لیست موجود مواردی را انتخاب کنید. برخی از این بسته ها به صورت رایگان ارائه می شود و برخی شامل هزینه اضافی است که به مجموع هزینه پرداختی اضافه می شود.

17- در این صفحه هزینه نهایی به شما نشان داده می شود. اگر تنها آزمون جی آر ای جنرال را انتخاب کرده باشید، مقدار 205 دلار به شما نشان داده می شود.

18- در نحوه پرداخت، اگر شما ووچر ثبت نام آزمون را دارید، در باکس Promotion/Voucher Code وارد می نمایید، در غیر اینصورت با خالی بودن باکس ووچر روی گزینه Pay Now کلیک کنید.

19- در صفحه پرداخت اطلاعات در قالب چهار بخش(Payment Details, Contact information, Credit Card , Billing information ) نشان داده شده است. در قسمت جزییات پرداخت(Payment Details) هزینه ای که باید پرداخت شود نشان داده شده است. قسمت اطلاعات فردی(Contact information) مشخصات شما به عنوان فردی که در آزمون شرکت می کنید نشان داده می شود. این دو قسمت در این صفحه قابل تغییر نیستند و بر اساس حساب کاربری و نوع آزمون انتخابی نمایش داده می شود.
در قسمت کارت اعتباری(Credit Card) اطلاعات کارتی که در اختیار دارید را بایستی قرار دهید. در قسمت اطلاعات آدرس پرداخت(Billing information) باید اطلاعاتی که کارت بر اساس آن رجیستر شده را وارد نمایید. این اطلاعات برای کارت های که توسط تهران کردیت کارت ارائه می شود، بر روی پنل آنلاین بانکی قابل مشاهده هستند. برای آگاهی از نحوه پرداخت می توانید راهنمای پرداخت با ویزا کارت و مستر کارت را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

هزینه ثبت نام آزمون GRE چقدر است؟
هزینه ثبت نام آزمون جی آر ای جنرال، در شرایط عادی 205 دلار آمریکاست و در حالت ثبت نام با تأخیر(Late) که یک هفته تا 4 روز مانده به تاریخ امتحان در نظر گرفته می شود، 230 دلار آمریکا محاسبه می شود.
مراکز برگزاری آزمون در ایران، در چه شهرهایی است؟
آزمون GRE در ایران، در شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، آمل، یزد، زنجان و کرمان برگزار می شود.
هزینه آزمون جی آر ای را چگونه می شود پرداخت کرد؟
برای انجام پرداخت مثل جی آر ای، اگر کارت ارزی مثل ویزا کارت، مستر کارت و یا اکانت پی پال دارید، می توانید خودتان پرداخت را انجام دهید. یا می توانید روی وبسایت تهران کردیت کارت، سفارش پرداخت آنلاین ارزی ثبت نمایید تا کارشناسان ما پرداختتان را با دقت تمام در کمترین زمان ممکن و با پایین ترین کارمزد پرداخت، انجام دهند.

نحوه پرداخت هزینه آزمون GRE

شما برای انجام پرداخت آزمون هایی مثل جی آر ای، تافل، آیلتس و ... می توانید کارتهای ارزی تهران کردیت کارت استفاده نموده و پرداختتان را خودتان انجام دهید و یا سفارش پرداخت آنلاین ارزی ثبت نمایید تا کارشناسان پرداخت تهران کردیت کارت پرداختتان را با دقت تمام در کمترین زمان ممکن و با پایین ترین کارمزد پرداخت، انجام دهند.