تراکنش پندینگ Pending یا معلق چیست؟

روزانه میلیون ها تراکنش با کارتهای بین المللی نظیر ویزا کارت، مستر کارت، امریکن یونیون و ... انجام می شود. انجام این حجم تراکنش ها و رصد قانونی بودن و غیر قانونی بودن این پرداخت ها یکی از معضلات اصلی بانکها برای مقابله با کلاهبردای، هک کارت، پولشویی و غیره است. به همین دلیل پرداختهای بین المللی در لحظه پرداخت به صورت نهایی انجام نمی شوند و ابتدا به اصطلاح به حالت معلق یا Pending در می آیند. پرداخت های pending یا پرداخت معلق پرداخت هایی هستند که با تاخیر جزئی انجام می شوند و سپس به صورت نهایی در می آیند. این مرحله از انجام پرداخت در تمامی پرداخت های آنلاین ارزی(بین المللی) امری متداول و رایج است. مدت زمان معلق بودن تراکنش ممکن است از یک ساعت تا 48 ساعت کاری باشد. علت تاخیر موجود در نهایی شدن پرداخت این است که تمامی پرداخت ها ابتدا باید به منظور جلوگیری از فعالیت های مخرب بررسی شوند و سپس در صورتی که تمامی موارد مربوطه مورد تایید سایت و درگاه مقصد بود، نهایی و انجام شوند و یا در صورت هر گونه مغایرت تراکنش کنسل شده و مبلغ بازگشت داده شود.

مواردی که لازم است در مورد تراکنش پندینگ Pending یا معلق بدانید:

زمان برگشت مبلغ refund | تهران کردیت کارت
مستر کارت هایی که در سایت تهران کردیت کارت ارائه می شوند کارت های پیش پرداخت بوده و علی رقم اینکه متصل به حساب بانکی نیستند اما تمامی کارت های ما دارای پنل اینترنت بانک هستند که شما در این پنل می توانید تمامی تراکنش های خود را مدیریت کنید. به همین منظور، می توانید وارد پنل بانکی خود شوید. سپس از منوی( MORE ) روبرو کارت، گزینه Transaction را انتخاب نمایید. در صورتی که شما در لیست تراکنش های خود( Transaction ) یک یا چند تراکنش پندینگ دارید به هیچ عنوان نگران نباشید؛ این امر یک امر طبیعی و نرمال است.
ریفاند مبلغ پندینگ | تهران کردیت کارت
پنل بانکی آنلاین | تهران کردیت کارت
به طور معمول دو روز کاری طول می کشد تا یک تراکنش معلق Pending از حالت تعلیق خارج شده و نهایی (Posted) شود. اما در بعضی مواقع بسته به نوع پرداخت و نحوه ی عملکرد وبسایت مقصد، ممکن است این زمان تا دو هفته کاری نیز به طول بیانجامد؛ به عبارتی معلق بودن پرداخت تا دو هفته کاری موضوع عادی است. اما اگر این مدت زمان بیشتر به طول انجامید لازم است که شما حتماً با مرچنت(وبسایت مقصد/ پذیرنده) و یا پشتیبانی سایت مربوطه ارتباط برقرار کرده و علت را جویا شوید. لازم به ذکر است که در طول مدت زمان معلق بودن پرداخت، تراکنش شما در بخش Transactionدر قسمت Pending قابل دیدن است.
pending and refund | tehran credit card

زمانی که یک تراکنش در پندینگ است معمولا در نهایت بعد از گذشت مدت زمان ذکر شده، پرداخت شما به یکی از دو نتیجه ی زیر می رسد:


1. پرداخت بعد از بررسی نهایی توسط وبسایت مقصد(پذیرنده) از حالت معلق Pending خارج شده، تایید و در بخش Posted به حالت نهایی در می آید. نهایی شدن پرداخت و نشستن مبلغ در حساب وبسایت پذیرنده، اصطاحاً Settle می گویند. در این حالت به طور واضح پرداخت شما انجام شده و مشکلی برای پیگیری نیست. شما به راحتی می توانید در پنل اینترنت بانک خود، رسید انجام تراکنش را در بخش Transaction در قسمت Posted ببینید. پندینک یا تراکنش معلق | تهران کردیت کارت

نکته: در خصوص پرداخت های غیر دلاری که در بخش پندینگ قرار دارند، مبلغی که از حساب شما در زمان پندینگ کسر می شود در اکثر موارد با مبلغ Settle شده اندکی متفاوت است و این تنها به دلیل نرخ تبدیل ارز است؛ در مسترکارت هایی که تهران کردیت کارت ارائه می کند، کارمزد تبدیل ارز 2.5 تا 4 درصد است که در زمان پندینگ بودن تراکنش معمولا این درصد کارمزد اعمال نمی شود، اما به محض نهایی شدن پرداخت، مبلغ با اعمال این کارمزد از حساب شما کسر و Settle می شود و در بخش Posted قرار می گیرد.


2. پرداخت به هر دلیلی توسط وبسایت پذیرنده (مقصد) کنسل می شود. در این حالت مبلغ پرداختی شما، به کارتتان عودت داده می شود و به اصطلاح ریفاند(Refund ) می شود. کارت های مستر کارت که در سایت تهران کردیت کارت ارائه می شوند همگی قابلیت ریفاند را دارند؛ پس در درجه اول نیازی به نگرانی نیست چون کارت شما از هر نوع ( گیفت مجازی / گیفت فیزیکی / قابل شارژ بی نام یا قابل شارژ بانام) باشد، قابلیت ریفاندی دارد و مبلغ مربوطه به کارت شما باز خواهد گشت.

در مرحله بعد سوالی که تقریبا برای تمام کاربرانی که در این موقعیت قرار می گیرند پیش می آید این است که پروسه ی ریفاند طی چند روز انجام می گیرد؟ در جواب این سوال در ابتدا باید بدانید که تمامی وبسایت ها معمولا طی 1 تا 7 روز کاری مبلغی که شما پرداخت کرده اید را ریفاند می کنند. بعد از اقدام به ریفاند توسط آنها مبلغ باید مجددا به کارت شما برگردانده شود.

در این راستا ابتدا لازم است این موضوع را یادآور شویم که کارت هایی که در وبسایت تهران کردیت کارت ارائه می شوند همگی از نوع پیش پرداخت (prepaid) هستند و به این علت برای ریفاند، این امکان وجود ندارد که مبلغ توسط وبسایت پذیرنده مستقیما به کارت شما برگردانده شود، بلکه بعد از ریفاند شدن، مبلغ ابتدا به حساب بانک واریز می شود و سپس بانک بعد از بررسی های لازم مبلغ را به کارت شما بر می گرداند. این پروسه ممکن است از یک هفته تا یک ماه زمان ببرد و نیازی به نگرانی نیست.

اما در صورتی که تراکنش در پنل بانکی شما بیش از یک ماه به حالت Pending قرار داشت و مبلغ به حساب شما ریفاند نشد، مراحل زیر به ترتیب پیشنهاد می شود:


مرحله اول:

لازم است که حتما با پشتیبانی سایتی که پرداخت در آن انجام شده است تماس گرفته و یا مکاتبه کنید و علت ریفاند نشدن مبلغ را جویا شوید. در چنین مواردی معمولاَ سایت مورد نظر مشکل را به شما اطلاع می دهد تا در صورتی که امکان پذیر باشد مشکل برطرف شده و مبلغ به حساب شما برگردانده شود.


مرحله دوم:

اما در صورتی که با این روش هم به نتیجه مطلوب خود نرسیدید و مبلغ مربوطه همچنان پندینگ بود لازم است که با ایمیل شخصی با پشتیبانی مسترکارت مکاتبه نمایید تا بانک این موضوع را بررسی کرده و نتیجه نهایی را به شما اعلام کند. برای این مورد لازم است که با ایمیل صاحب کارت، یک ایمیل به آدرس پشتیبانی بانک اماراتی support@ezprepaidcards.com ایمیل زده و بخواهید که مشکل را بررسی نمایند.
ربات تلگرام ثبت سفارش
تلگرام وبسایت تهران کردیت کارت