کشور دانمارک همیشه به عنوان یک مقصد مهاجرتی تحصیلی و کاری مطرح بوده است حتی در سالهای نه چندان دور، مهاجرت به این کشور در قالب طرح گرین کارت دانمارک نیز وجود داشت. کشور دانمارک که در شمال قاره اروپا یا همان منطقه اسکاندیناوی قرار گرفته با آب و هوای سردسیری، تراکم جمعیتی کم، سطح درآمدی و دستمزدی بالا، شاخص رفاه و توسعه انسانی شناخته می شود.

در سالهای اخیر با توجه به شرایط بازار کار دانمارک، طرح های جذب نیروی کار از خارج از کشور دانمارک، در دستور کار قرار گرفته است و همه ساله لیست مشاغل مهارت ها مورد نیاز دانمارک ارائه می شود. این موضوع به همراه سطح رفاه و اقتصاد دانمارک باعث شده است که بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری به اروپا، نیم نگاهی به نیازمندی های کاری دانمارک داشته باشند. متقاضی کار و اقامت می تواند از لینک وبسایت درخواست ویزای کار در دانمارک اقدام کند. در ادامه اطلاعات لازم در زمینه مهاجرت کاری به دانمارک و طرح ورک پرمیت Work Permit آورده شده است.
مهاجرت کاری به دانمارک | تهران کردیت کارت

انواع ویزای کاری دانمارک(Denmark Work Permit Visa)

در حالت کلی دانمارک تنوع ویزای بالایی دارد. این در فیلد ویزای کاری( ورک پرمیت) نیز این موضوع صدق می کند که همه ساله تغییراتی در زمینه انواع و شرایط آن بوجود می آید. لیست کامل انواع ویزای کاری دانمارک در اینجا قابل مشاهده است. در ادامه سه نوع ویزا کاری دانمارک که بیشتر شناخته شده است، به صورت خلاصه به آنها اشاره می شود.

1- ویزای کاری GR1

این نوع ویزای کاری بیشتر شبیه ویزای اسکیل ورکر کانادا و ویزای کار استرالیا است که در آن، متقاضی مهاجرت بایستی میزان امتیاز مورد نظر را بر اساس شاخص های مشخصی بدست بیاورد و امتیازش بایستی به حد نصاب کافی برسد. فعلا برای کشور دانمارک حد نصاب 100 امتیاز مطرح بوده ولی طبیعتا این امتیاز بندی بر حسب میزان تقاضا می تواند بیشتر نیز بشود. توجه نمایید این طرح بسیار شبیه طرح قبلی گرین کارت دانمارک(Denmark Green Card) است و شامل تغییراتی شده و با عنوان ویزای جی آر وان دانمارک شناخته می شود.
شاخص هایی که برای این نوع ویزا حائز اهمیت است، شامل: سن، تحصیلات، سطح زبان انگلیسی یا دانمارکی، سوابق کاری و سازگاری با محیط می شود. فرد متقاضی بایستی ابتدا حد نصاب 100 امتیاز را کسب کند و سپس از طریق آژانس های کاریابی و یا به صورت مستقیم، کارفرمای دانمارکی پیدا کند.

2- ویزای کاری دانمارک بر اساس جاب آفر

این نوع ویزا زمانی امکان دریافت دارد که یک کارفرمای دانمارکی برای فرد متقاضی دعوتنامه رسمی ارسال کند. ویزای کار جاب آفر با اصطلاح طرح فست ترک(fast track scheme ) نیز شناخته می شود و فرآیند دریافت آن بر اساس پیشنهاد کار در دانمارک، سخت و زمان بر است چرا که برای موقعیت کاری مورد نظر، ابتدا بایستی به مدت 3 ماه در دانمارک آگهی شود. درصورت نبود نیروی کار، موقعیت شغلی برای خارجیان در نظر گرفته می شود.

3- ویزای کاری برای پزشکان و دندانپزشکان

متقاضیانی که دارای مدرک پزشکی و دندانپزشکی هستند می توانند برای این نوع ویزا اقدام کنند. ابتدا ویزای اقامت 2 ساله دریافت می کنند و در ادامه می توانند با تأییدیه وزارت بهداشت اقامت و ویزای خود را تغییر بدهند.


مدارک مورد نیاز ویزای کاری دانمارک

مدارک لازم برای هر ویزا، متفاوت است و تکمیل بودن آن طبیعتا، فرآیند دریافت ویزای مهاجرتی به دانمارک را تسریع می کند. مهمترین اسناد و مدارک شامل موارد زیر است:

• داشتن پاسپورت با اعتبار بالای شش ماه

• مدارک تحصیلی و ترجمه رسمی آن که شامل مدارک تحصیلی دیپلم، لیسانس، ... می شود.

• مدارک مرتبط با سابقه کار، گواهی نامه های کاری، ...

• مدارک شناسایی

• مدرک زبان انگلیسی یا دانمارکی معتبر

 

لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک

لیست مشاغل و مهارت های مورد نیاز دانمارک بر اساس نیاز کشور، همه ساله با تغییراتی مواجه می شود و لازم است که از وبسایت های رسمی و قانونی کشور دانمارک استعلام شود. در حالت کلی جذب نیروی کار در مشاغل و رشته هایی مثل مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری، بالاتر از بقیه رشته ها است.
در سالهای گذشته رشته ها و مشاغل زیر بیشترین تعداد جذب نیرو در دانمارک را داشته است:
مهندس مکانیک، مهندسIT، مهندس ساختمان، پزشک، مهندس محیط زیست، دندانپزشک، مهندس انرژی، پرستار، مهندس برق، برنامه نویس و توسعه دهنده سیستم ها، آموزگار ابتدایی و راهنمایی، حسابرس، روانشناس و تحلیل گر کسب و کار

مهاجرت به دانمارک | تهران کردیت کارت


نحوه درخواست و هزینه ویزای کاری دانمارک

جهت درخواست هر نوع ویزای کاری دانمارک، ابتدا بایستی روی وبسایت امور مهاجرتی دانمارک(New to Denmark) به آدرس nyidanmark.dk ، اقدام به ایجاد اکانت کنید. اصطلاحی که برای ایجاد اکانت استفاده می شود، Create Case order ID است. این پروسه می تواند به صورت مستقیم توسط خود شما انجام گیرد و یا از طریق مشاورین مهاجرتی تکمیل شود. توجه نمایید Case order ID یا SB-ID denmark یک کد یونیک است که در کل فرآیند مهاجرتی شما باید همراه داشته باشید. مراحل درخواست و مدراک مورد نیاز برای هر ویزا، به صورت مرحله به مرحله روی وبسایت به شما نشان داده می شود و از شما خواسته می شود که تکمیل کرده و پیش بروید. در طول فرآیند تکمیل درخواست و سابمیت ویزا از شما خواسته می شود، هزینه بررسی ویزا درخواست پرداخت شود.

هزینه سابمیت درخواست ویزای دانمارک رقم یکسانی نبوده و به ازای نوع ویزای درخواستی، متفاوت است. به عنوان مثال سابمیت ویزای مهاجرتی پزشکی 1900 کرون دانمارک بوده و ویزای مهاجرتی برای عنوان شغلی مزرعه داری، 3215 کرون دانمارک است. توجه نمایید تقریبا تمامی درخواست های ویزا که سابمیت می شود، نیازمند پرداخت ارزی است، مگر در شرایطی که ویزا معاف از پرداخت هزینه باشد.


متقاضی برای گرفتن ویزای کاری دانمارک بایستی شرایط زیر را مد نظر داشته باشد:

- داشتن تخصص ویژه در حوزه های شغلی بالا، مزیت حساب می شود.

- حداقل سن برای دریافت ویزای کار 18 سال تمام است.

- داشتن پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای دانمارکی بسیار مهم و ارزشمند است.

- رشته های فنی و مهندسی، پیراپزشکی، امور مالی، صنعتی، انکان پیدا کردن کار را افزایش می دهد

- کسب مهارت در زمینه زبان دانمارکی برگه برنده ی دریافت ویزا می تواند باشد.

- ورود به دانمارک با ویزا تحصیلی و تبدیل آن به ویزای کاری بعد از اتمام تحصیلات نیز یکی از روش های متداول دریافت ویزا است.

- برای تمامی ویزاهای کاری که توسط دانمارک صادر می شود، لازم است که فرایند بیومتریک Biometric انجام گیرد.

نحوه پرداخت هزینه ویزای کار دانمارک

بعد از تکمیل فرآیند درخواست ویزای کاری دانمارک، لازم است پرداخت بررسی ویزا به صورت آنلاین با کارت های ارزی بین المللی مثل ویزا کارت و مسترکارت پرداخت شود، شما می توانید با استفاده از کارت های ارزی سایت تهران کردیت کارت پرداخت خود را به صورت مستقیم و بدون واسطه انجام دهید و یا پرداخت خود را به تیم پرداخت تهران کردیت کارت بسپارید تا در اسرع وقت پرداخت شما توسط متخصصین پرداخت انجام شود.