برنامه اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker) یکی از سریع ترین راه های مهاجرت به کشور کانادا می باشد. این طرح که زیر مجموعه طرح ورود سریع(Express Entry) است که طرفداران بسیار زیادی دارد. کشور کانادا به عنوان یکی از قطب های علمی و صنعتی و به علت داشتن مرز مشترک با امریکا در هر زمان برای جذب نیروهای کارآمد و متخصص مشتاق بوده است و بسیار ساده تر از سایر روش ها به این افراد امکان مهاجرت می دهد. اگر شما نیز فردی هستید که قصد مهاجرت سریع به کانادا را دارید و می خواهید از روش اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker) اقدام نمایید می توانید با مطالعه مقاله پیش رو اطلاعات کاربردی زیادی کسب نمایید.

طرح اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker) چیست؟

اسکیل ورکر (Skilled Worker) در لغت به معنای کارگر ماهر یا هر نیروی کاری است که در مهارتی خاص تخصص داشته باشد؛ این مهارت خاص می تواند با تحصیلات آکادمیک در یک رشته دانشگاهی کسب شده و یا به تجربه و از طریق کار و فعالیت طولانی در آن رشته به دست آمده باشد. نمونه هایی از افرادی که نیروی کار متخصص به حساب می آیند عبارتند از: مهندسان نرم افزار، افسران پلیس، پزشکان، رانندگان کامیون، نقاشان، لوله کش ها، سازندگان صنایع دستی، آشپز ها و حسابداران.
پرداخت اسکیل وورکر | تهران کردیت کارت
برنامه اسکیل ورکر کانادا برحسب اینکه متقاضی قصد مهاجرت به کدام ایالت کانادا را دارد، به دو بخش تقسیم می شود:

1- اسکیل ورکر کبک - برنامه مهاجرتی نیروی حرفه ای برای استان کبک(Quebec Skilled Worker)

2- اسکیل ورکر فدرال - برنامه مهاجرتی نیروی حرفه ای دیگر استان های کانادا(Federal Skilled Worker)

شرایط لازم برای درخواست ویزای اسکیل ورکر کانادا

در صورتی که شما قصد مهاجرت به کانادا با استفاده از این روش را دارید ابتدا باید حتما توجه نمایید که برای گرفتن ویزای اسکیل ورکر شما به دو مهارت کلی نیاز دارید: یکی مهارت شغلی و دیگری مهارت زبانی. شما برای دریافت این نوع ویزا باید حد نصاب امتیازات مهاجرت را کسب نمایید که این امتیازات بر اساس مهارت شغلی، مهارت زبانی، تحصیلات و... محاسبه می شوند. این امتیاز دهی تحت سیستم امتیاز دهی (pbs) کانادا است که در دو مرحله امتیاز دهی که در اصطلاح به آن POOL(استخر) می گویند انجام می شود. حداکثر امتیاز ممکن برای پذیرش متقاضی 100 امتیاز و حداقل امتیاز قابل قبول 67 امتیاز می باشد. در جدول امتیازات، امتیاز هر بخش به تفکیک آورده شده است.
حداکثر امتیاز هر بخش
مهارت شغلی و سابقه کار 15 امتیاز
مهارت زبانی 28 امتیاز
تحصیلات 25 امتیاز
سن 12 امتیاز
دعوت نامه کاری 10 امتیاز
منطبق بودن با جامعه کانادا 10 امتیاز
مجموع امتیازات 100 امتیاز
حداقل امتیاز قابل قبول 67 امتیاز
در ادامه به موارد مهم در زمینه دو مهارت اصلی شغلی و زبانی اشاره می شود:

1. مهارت شغلی و تجربه ی کاری: 
برای مهاجرت از طریق برنامه نیروی کار حرفه ای استان کبک (Quebec Skilled Worker) و یا برنامه نیروی حرفه ای فدرالی کانادا(Federal Skilled Worker) نیاز است که ابتدا بدانیم کبک چه شغل هایی می گیرد و یا شغل های مورد نیاز کانادا چه شغل هایی هستند. این لیست هر سال با توجه به نیازهای کشور کانادا آپدیت می شود.

سیستم رده بندی شغلی کانادا(NOC(National Occupational Classification به طور مختصر و مفید تمامی شغل های مورد نیاز کانادا را دسته بندی کرده است و اعلام کرده است که تمامی افرادی که دارای شغل های موجود در سطح صفر 0، سطح Aو سطح B هستند مجاز به مهاجرت به کانادا از روش اسکیل ورکر می باشند.

سطح مهارت 0 (صفر): شامل مشاغل مدیریتی می باشد مانند مدیران رستوران، مدیران شرکت ها، معادن و....
سطح مهارت A: مشاغل حرفه ای که همگی نیاز به ارائه ی یک مدرک دانشگاهی دارند مانند: پزشکان، معماران و...
سطح مهارت B: مشاغل فنی و حرفه های تخصصی که در این مورد یا مدرک کالج و آموزشگاه های معتبر مورد نیاز است مانند: برق کاران، آشپز ها، آرایشگران و.... شما در صفحه ی سیستم رده بندی شغلی کانادا می توانید به طور کامل مشاغل مورد نیاز کانادا را جست و جو نمایید.

لازم به ذکر است که برای این روش تجربه کاری شما باید به صورت تمام وقت باشد و در صورتی که تمام وقت مشغول به کار نبودید توجه داشته باشید که ساعات کاری شما باید معادل کار تمام وقت (حداقل 30 ساعت در هفته) باشد. توجه داشته باشید که برای مهاجرت اسکیل وکر شما باید در 10 سال اخیر یک سال تجربه کاری داشته باشید و حتما در ازای آن کار باید حقوق و کارمزد دریافت کرده باشید (کارهای بدون حقوق و داوطلبانه در این تجربه کاری محاسبه نمی شوند). 

2. مهارت زبانی:
شما برای گرفتن ویزا در هر شرایطی نیاز به داشتن یک مدرک زبان معتبر دارید، در مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نیروی کار حرفه ای استان کبک (Quebec Skilled Worker) و یا برنامه نیروی حرفه ای فدرالی کانادا(Federal Skilled Worker) علاوه بر مدارک معتبر مانند آزمون آیلتس IELTS، مدرک زبان فرانسوی TEF و مدرک celpip نیز معتبر هستند. نمرات قابل قبول در این آزمون ها عبارتند از:

آزمون CELPIP: حداقل نمره 4L
آزمون IELTS: در تمامی بخش ها نمرات بالای 6
آزمون TEF: نمره ۲۰۶ در خواندن، ۲۴۸ در شنیدن و ۳۰۹ در مکالمه و نوشتن

بعد از گذراندن این آزمون ها و تطابق دادن شغل و حرفه ی خود با مشاغل مورد قبول کانادا دیگر وقت آن رسیده است که مراحل اصلی را طی نمایید.
پرداخت هزینه اپلیکیشن فی اسکیل وورکر | تهران کردیت کارت

هزینه های برنامه اسکیل ورکر کانادا

گفتیم که مهاجرت اسکیل ورکر کانادا در دو نوع مهاجرت از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال (Federal Skilled Worker) و مهاجرت از طریق برنامه اسکیل ورکر کبک (Quebec Skilled Worker) صورت می گیرد. با توجه به نوع مهاجرت هزینه های قابل پرداخت نیز متفاوت است، برای مثال فردی که برای کبک اقدام می کند یک مرحله بیشتر از فردی که برای سایر استان ها اقدام کرده پرداخت دارد؛ این به این دلیل است که برای مهاجرت به کبک یک هزینه ی اپلیکیشن فی برای مهاجرت است و یک مرحله نیز پرداخت هزینه رسیدن پرونده به فدرال است؛ از این مرحله به بعد تمامی هزینه ها مشابه هزینه های اسکیل ورکر فدرال خواهد بود. 

هزینه مهاجرت از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال (Federal Skilled Worker)

این برنامه مخصوص مهاجرت به همه ی استان های کانادا به غیر از استان کبک است. هزینه اپلیکیشن فی اسکیل ورکر فدرال ۵۵۰ دلار کانادا برای متقاضیان اصلی و ۵۵۰ دلار کانادا برای همسر و یا متقاضیان وابسته به فرد اصلی است. (جهت بازگشایی پرونده و انجام مراحل در بخش فدرال) این مبلغ برای افراد زیر ۱۹ سال به ۱۵۰ دلار کانادا کاهش می یابد. علاوه بر هزینه اپلیکیشن فی اسکیل ورکر فدرال (Federal Skilled Worker) متقاضی باید هزینه ی لندینگ فی که معادل ۴۹۰ دلار کانادا می باشد و همچنین هزینه های ارزیابی مدارک تحصیلی و تست زبان و هزینه پزشکی را نیز پرداخت کند.
معاینه پزشکی برای وابستگان متقاضی (همسر و فرزندان) الزامی و ضروری است و هزینه آن بنا به پزشک و کشور متفاوت است؛ اما به طور میانگین معمولا این هزینه ۱۰۰ دلار کانادا برای ویزیت پزشک و ۱۰۰ دلار کانادا نیز برای اشعه ایکس است.

هزینه مهاجرت از طریق برنامه اسکیل ورکر کبک (Quebec Skilled Worker)

این برنامه صرفا برای مهاجران به استان کبک است. متقاضی هزینه اپلیکیشن فی Application Fee کبک را پرداخت کرده و روند مهاجرت خود را آغاز می کنند. هزینه اپلیکیشن فی برای متقاضی اصلی ۷۶۵ دلار کانادا و برای هر همراه ۱۶۴ دلار کانادا می باشد. علاوه بر این مبلغ، هزینه لندینگ فی که معادل 490 دلار کاناداست نیز باید پرداخت شود. همچنین فرد متقاضی هزینه های دیگری را نیز مانند تست زبان، هزینه معاینات پزشکی و... را پیش رو دارد.

روش های پرداخت Application Fee اپلیکیشن فی اسکیل ورکر کانادا

هزینه اپلیکیشن فی فدرال کانادا با استفاده از مسترکارت و ویزا کارت قابل پرداخت است اما در مورد "کبک" و "اپلیکشن فی متقاضی اصلی در برنامه فدرال از سه راه مانی اردر Money Order و بانک درفت Bank Draft و به صورت پرداخت آفلاین قابل انجام می باشد. پرداخت آفلاین به این صورت است که شما فرم مربوط به پرداخت را پرینت گرفته و اطلاعات کارت ارزی خود را به همراه سایر اطلاعات مربوطه در آن می نویسید سپس به همراه همه مدارک مورد نیاز ارسال می کنید. نمونه فرم را می توانید در این لینک مشاهده نمایید.

نکته: در نظر داشته باشید که برای چنین پرداختی کارت ارزی شما حتما باید پرداخت آفلاین را پشتیبانی نماید.

برای پرداخت هزینه اپلیکیشن فی (Application Fee) برنامه اسکیل ورکر (Skilled Worker) کانادا در صورتی که قصد دارید تا پرداخت خود را بدون واسطه انجام دهید می توانید با مطالعه خصوصیات کارت های موجود در سایت تهران کردیت کارت استفاده نمایید اما چنانچه می خواهید پرداخت خود را برای جلوگیری از رخ دادن اشتباه به متخصصان پرداخت بسپارید می توانید با مراجعه به صفحه سفارش پرداخت آنلاین ارزی  خود را به تیم پرداخت تهران کردیت کارت سپرده و از انجام شدن آن به طرز دقیق و صحیح مطمئن باشید.