آشنایی با کشور استونی

استونیEstonia یکی از کشورهای منطقه بالتیک در شمال اروپا است. این کشور با مساحتی به اندازه استان آذربایجان شرقی و جمعیت 1.300.000 نفر، دارای جاذبه های زیادی به لحاظ گردشگری و سرمایه گذاری دارد. شهر تالین پایتخت این کشور با جمعیت 450 هزار نفر به عنوان یک شهر توریستی سالانه بالغ بر 4 میلیون نفر بازدید کننده دارد و در سال 2011 بعنوان پایتخت فرهنگی اروپا در بین ده شهر برتر هوشمند جهان قرار گرفت به نحوی که لقب سیلیکون والی اروپا نامیده می شود و مرکز دفاع سایبری ناتو در این شهر مستقر است.
یکی از ویژگی های منحصر به فرد این کشور، پیشرفت روز افزون تکنولوژی است و اکثر کارهای روزمره در این کشور به صورت دیجیتالی انجام می شوند؛ همانند کلیه امور بانکی، آموزش، امور بیمارستانی، نسخه های پزشکی و ... نهایتا باید گفت استونی با داشتن زیر ساختهای دیجیتالی فوق العاده و رشد فزاینده در سال های گذشته، محلی مناسب برای افراد تحصیلکرده است که با داشتن ایده های نو، قصد راه اندازی کسب و کارهای بین المللی را دارند.
شهروندی دیجیتال استونی | تهران کردیت کارت

اقامت الکترونیک استونی چیست؟

اقامت الکترونیک e-residency عبارت است از این که یک دولت در محیط بین المللی به صورت کاملا قانونی اقدام به ارائه اسناد هویتی کشورش به متقاضیان از سراسر دنیا در قالب "هویت دیجیتال" می کند. این موضوع سبب می گردد تا افرادی که بواسطه تابعیت شان در محیط تجاری بین المللی با محدودیت مواجه هستند بتوانند شرکت بین المللی ثبت کنند و بصورت آنلاین شرکتشان را در داخل اتحادیه اروپا از طریق دورکاری، اداره کنند و از این طریق، کسب درآمد کنند. نمونه این افراد، بسیاری از شهروندان و کارآفرینان ایرانی هستند که علی رغم توانایی های بسیار، متأسفانه به علت شرایط بد سیاسی امکان فعالیت بین المللی و تعامل با سایر کشورها ندارند.


جمهوری استونی به عنوان یک کشور پیشرو در زمینه دولت الکترونیک، اولین کشور است که اقدام به ارائه اقامت الکترونیک به شهروندان سایر کشورها می نماید. یک هویت دیجیتال برای هر کسی در هر جای دنیا که قصد راه اندازی کسب وکار مستقل از مکان جغرافیایی را داشته باشد. این نوع ویزا را استونی Digital Nomad Visa یا "خانه به‌دوشی دیجیتال"نامیده است. این نوع اقامت مناسب کسانی که به مدرک شناسایی از اتحادیه اروپا نیاز دارند، کارآفرینانی که با داشتن یک کسب و کار تکنولوژی محور اقامت الکترونیکی را یک فرصت و پلتفرم برای آینده می بینند و یا بنحوی با این کشور و اتحادیه اروپا پیوند دارند. این موضوع زمانی ارزش واقعی اش مشخص می شود که فرد درصدد برداشتن قدمهایی برای مهاجرت کاری و دریافت ویزا در یکی از کشورهای اروپایی حوزه شنگن باشد. اقامت الکترونیک استونی علاوه بر موارد بالا، مزایای دیگری نیز دارد که نهایتا باعث افزایش اعتماد تجاری بین طرفین می شود.

مزایای دریافت اقامت الکترونیک استونی

فرد متقاضی با داشتن کارت اقامت الکترونیکی استونی می تواند از مزایای زیر بهره مند شود.
• دریافت کارت شهروندی و اقامت دیجیتال اتحادیه اروپا
• امکان ثبت شرکت در اتحادیه اروپا و اداره آن به صورت 100% آنلاین
• مدیریت شرکت در محیطی امن بازرگانی بصورت یکپارچه، بدون مرز و کاغذبازی اضافی
• دریافت شماره اقامت مورد تایید اداره مهاجرت، ارگانهای دولتی، بیمارستان ها، بانک های حوزه اتحادیه اروپا
• تسریع روند صدور انواع ویزاهای تجاری و توریستی
• مدیریت آنلاین کسب و کار و عدم نیاز به شراکت محلی
• دسترسی به بازارهای اتحادیه اروپا
• امضای قراردادهای تجاری و مدارک به صورت اینترنتی
• افتتاح حساب بانکی به اسم فرد و دریافت کارتهای بانکی متصل به درگاه های مسترکارت و ویزا کارت
• کنترل امنیتی بالای مدارک آنلاین به صورت محرمانه و چند لایه الکترونیکی
• استفاده از برند اروپایی و برند سازی برای کسب و کار خود
• استفاده از قوانین تجاری شفاف و تعرفه های گمرکی حوزه شینگن
• امکان اقدام به دریافت ویزای تجاری نوع C و D جهت مسافرت به استونی و اتحادیه اروپا


اقامت اروپا از طریق استونی | تهران کردیت کارت

نکته مهم:

 

قابل توجه است که فرد متقاضی بواسطه داشتن اقامت الکترونیک استونی، ثبت شرکت در استونی و مدیریت آن به صورت آنلاین، حق ورود به خاک استونی یا اتحادیه اروپا را ندارد. داشتن اقامت الکترونیکی می تواند تسهیلگر فرآیند دریافت ویزا کشورهای اروپایی در مراحل بعدی بشود ولی مترادف داشتن اقامت آن کشور یا مسافرت به استونی نیست. بنابراین بعد از دریافت کارت شهروندی الکترونیک استونی، در سال های بعد امکان دریافت ویزای استونی به صورت جداگانه وجود دارد.

مدارک و شرایط لازم برای اقامت الکترونیک استونی

• مدارک شناسایی به همراه آدرس کامل منزل و محل کار، کدپستی ، تلفن و ایمیل
• اسکن عکس پاسپورت، اسکن مدارک شناسایی (کارت ملی و پاسپورت)
• شرح دلایل و انگیزه ی فرد برای درخواست اقامت الکترونیک استونی(CV)
• مدارک و سوابق کاری
• ارائه مدارک و حساب بانکی معتبر
• تکمیل اطلاعات به صورت آنلاین روی وبسایت درخواست اقامت الکترونیک استونی
• پرداخت هزینه بررسی درخواست اقامت الکترونیکی استونی معادل 120 یورو


کیت اقامت کارت استونی

مراحل و فرآیند درخواست اقامت الکترونیک

1- تکمیل فرم آنلاین در وبسایت رسمی دولت استونی
2- آپلود مدارک درخواستی 
3- پرداخت هزینه بررسی درخواست
4- بررسی سوابق توسط دولت استونی
5- دریافت تاییدیه ایمیل
6- حضور در سفارت استونی در یکی از کشورهای همسایه و انجام انگشت نگاری( بیومتریک) و دریافت کیت و کارت شناسایی دیجیتال(e-Residency Kit)
7- دریافت مجوز دسترسی سریع به کلیه خدمات الکترونیکی مرتبط با اقامت الکترونیکی

نکته پایانی: نحوه درخواست و دریافت اقامت الکترونیک استونی

حالت اول: تکمیل درخواست توسط متقاضی. در این حالت فرد متقاضی شخصا اقدام به أخذ اقامت الکترونیک استونی می نماید و فقط پرداخت هزینه را به تهران کردیت کارت می سپارد. توجه نمایید در این حالت، تهیه مدارک بیان شده و تکمیل درخواست آنلاین به همراه پرداخت هزینه آن، به هیچ عنوان به منزله تأیید اقامت الکترونیک استونی نیست، چرا که دریافت اقامت الکترونیک برای شهروندان عادی دارای محدودیت های بسیاری است و حتما لازم است که تهیه مدارک و تکمیل فرم ها توسط یک فرد خبره انجام شود. در صورتی که صرفا درخواست پرداخت ارزی اقامت الکترونیک استونی را دارید، می توانید راهنمای پرداخت اقامت الکترونیک استونی را مطالعه نمایید.

حالت دوم: تکمیل درخواست توسط تهران کردیت کارت. در این حالت وبسایت تهران کردیت کارت با همکاری یکی از موسسات تخصصی این حوزه و تکمیل پروفایل کاربر به نحو مقتضی توسط موسسه همکار، با قطعیت بالا امکان دریافت اقامت الکترونیکی را مهیا می نماید و در صورت عدم موفقیت، مبلغ قرارداد را به کاربر عودت می دهد. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی، مشاوره و شرایط عقد قرارداد می توانید با پشتیبانی بخش امور بین الملل تهران کردیت کارت تماس حاصل نمایید.